Tajland i Malezija posljednjih dana doživljavaju razorne poplave koje su pogodile milijune ljudi, odnijele 13 života i prisilile više od 122.000 ljudi na evakuaciju. Stručnjaci upozoravaju na moguće dugoročne posljedice za turističku industriju u regiji, koja se tek počela oporavljati od pandemije COVID-19.
Utjecaj na turizam
Poplave dolaze u ključnom trenutku za regiju, koja se oslanja na međunarodni turizam. Predblagdanska sezona obično privlači milijune turista u Tajland, poznat po svojim tropskim plažama, i Maleziju, koja nudi raznovrsne kulturne i prirodne atrakcije. No, mnogi popularni turistički odredišta, uključujući otok Koh Samui u Tajlandu i otok Langkawi u Maleziji, pogođeni su poplavama ili prekidima u prometu.
Aerodromi u nekim regijama rade smanjenim kapacitetom, a brojni cestovni i željeznički pravci su neprohodni. Putničke agencije izvijestile su o povećanom broju otkazanih rezervacija, što bi moglo nanijeti dodatne ekonomske gubitke.
Uzroci i odgovor vlasti
Stručnjaci povezuju ovu krizu s klimatskim promjenama, koje su uzrokovale intenzivnije oborine i nepredvidive vremenske uvjete. Vlade Tajlanda i Malezije mobilizirale su vojne snage i spasilačke timove kako bi pružili pomoć pogođenima, no mnogi kritiziraju nedovoljnu pripremljenost i ulaganja u sustave obrane od poplava.
Međunarodne organizacije, uključujući Crveni križ i UN-ove agencije, također su uključene u napore pružanja pomoći. Financijska podrška i logistička pomoć dolaze iz susjednih zemalja i globalnih donatora.
ljedice klimatskih promjena sve razornije, s izravnim utjecajem na ljudske živote i ključne sektore gospodarstva. Dok se regija suočava s neposrednim izazovima, ostaje pitanje kako će zemlje dugoročno odgovoriti na ovu rastuću prijetnju.