Studija o ponovnom otvaranju željezničke pruge između Hrvatske i Slovenije

Photo by Krivec Ales

U svrhu poboljšanja prekograničnog prometa i oživljavanja željezničkih veza između Hrvatske i Slovenije, planira se pokretanje studije o ponovnom otvaranju željezničke pruge koja povezuje Savski Marof i Kumrovec u Hrvatskoj s Imenom u Sloveniji. Ova pruga, koja je zatvorena još 2000. godine, duga je 39,5 km i dio je hrvatske željezničke infrastrukture, HŽ Infrastrukture, do graničnog prijelaza južno od Imena, javlja railwaygazette.com

Zbog raspada bivše Jugoslavije, ova željeznička ruta nekoliko puta prelazi međunarodnu granicu između Hrvatske i Slovenije, što dodatno komplicira njezino ponovno otvaranje. Međutim, u cilju revitalizacije ove važne veze, župan Krapinsko-zagorske županije, Željko Kolar, i načelnik Kumrovca, Robert Šplajt, postigli su dogovor o poduzimanju konkretnih koraka prema ostvarenju ovog cilja.

Dana 18. listopada 2024. godine, dogovoreno je da HŽ Infrastruktura raspiše natječaj za pripremu studijske dokumentacije koja će analizirati mogućnost ponovnog otvaranja ove željezničke linije. Projekt će se financirati s 3,5 milijuna eura iz državnog proračuna Republike Hrvatske te zajmom Europske investicijske banke.

Povijesni značaj i ekonomski potencijal

Ova željeznička linija ima poseban povijesni značaj, ali i veliki ekonomski potencijal, osobito za lokalnu zajednicu i prekograničnu suradnju. Krapinsko-zagorska županija i grad Kumrovec vide ovu prugu kao ključnu infrastrukturu za poboljšanje prometne povezanosti, ali i kao priliku za poticanje gospodarskog razvoja, turizma i međusobne suradnje dviju država.

Studija koja će se izraditi analizirat će tehničke i financijske aspekte obnove ove željezničke rute, kao i njezine potencijalne koristi za gospodarstvo i lokalne zajednice s obje strane granice. Ako se zaključi da je obnova pruge ekonomski isplativa, pruga bi mogla igrati ključnu ulogu u povezivanju Hrvatske i Slovenije, poticanju prekograničnog prometa i olakšavanju trgovine.

Koraci prema obnovi

Iako su pregovori o ovom projektu tek u početnoj fazi, potpora lokalnih vlasti i planirano financiranje ključni su faktori koji će utjecati na daljnji razvoj projekta. S obzirom na strateški značaj ove željezničke linije, kao i na interes Hrvatske i Slovenije za unaprjeđenje prometne infrastrukture, projekt obnove ove pruge mogao bi značajno unaprijediti prometne tokove između dviju zemalja.

Pokretanje studije predstavlja prvi konkretan korak prema revitalizaciji željezničke rute koja je nekad imala značajnu ulogu u povezivanju regije. Rezultati studije bit će ključni za odluku o daljnjim ulaganjima u ovaj projekt, a cilj je osigurati da se infrastruktura obnovi na način koji će donijeti dugoročne koristi za obje zemlje.

Cijeli članak dostupan je ovdje

Related posts

RateHawk je u suradnji s Rail Europe proširio ponudu željezničkim uslugama!

Planirani štrajkovi u javnom prijevozu u Europi u blagdanskom periodu

Revolucionarni kineski Maglev vlak: Hoće li Europa slijediti ovaj smjer?

Tragento.com koristi kolačiće ( 🍪 cookies) kako bi omogućili bolje korisničko iskustvo. Nastavljajući svoju posjetu na našoj web stranici, pristajete na to da koristimo kolačiće, ali ne i osobne podatke Pročitaj više