Europska unija (EU) i nekoliko azijskih zemalja pomno prate izbijanje ljudskog metapneumovirusa (HMPV) u Kini. Ove zime broj slučajeva znatno je porastao, pogotovo među djecom u sjevernim provincijama. HMPV, koji izaziva simptome slične gripi ili prehladi, potaknuo je pojačani nadzor u Europi i nove putne protokole u Aziji kako bi se zaustavilo širenje virusa.
Što EU poduzima?
Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) ističe da slučajevi HMPV-a u Europi nisu neuobičajeni za ovo doba godine. Ipak, ostaju na oprezu i surađuju s kineskim Centrom za kontrolu bolesti (CDC) i Svjetskom zdravstvenom organizacijom (WHO).
Ovaj pristup pokazuje koliko smo naučili iz pandemije COVID-19 — rano otkrivanje i međunarodna suradnja ključni su za upravljanje ovakvim situacijama.
Kakva je situacija u Kini?
U sjevernim kineskim provincijama značajno je porastao broj slučajeva HMPV-a, a najviše su pogođena djeca. Društvene mreže i mediji preplavljeni su slikama prepunih bolnica, što podsjeća na početak pandemije COVID-19.
Iako HMPV nije toliko opasan kao COVID-19, njegovo brzo širenje zabrinjava jer može opteretiti zdravstvene sustave tijekom zime. Simptomi su uglavnom vrućica, kašalj i začepljen nos, no kod osjetljivijih skupina, poput djece i starijih osoba, može dovesti do upale pluća.
Što radi Indonezija?
U jugoistočnoj Aziji, Indonezija poduzima mjere opreza za putnike iz Kine i Malezije, gdje raste zabrinutost zbog HMPV-a. Putnici koji dolaze na Bali moraju ispuniti zdravstveni obrazac tri dana prije dolaska i prijaviti svoje zdravstveno stanje.
Ova mjera dio je šire strategije za praćenje i rano otkrivanje respiratornih bolesti. Indonezijske vlasti također provode dodatne zdravstvene provjere na letovima iz pogođenih regija.
Kako ovo utječe na putovanja?
Izbijanje HMPV-a donosi oprez za putničku i turističku industriju iako vlada generalno uvjerenje da razloga za veću zabrinutost nema. Zdravstveni protokoli u Indoneziji i pojačani nadzor u Europi ukazuju na oprezan pristup.
Putnicima se savjetuje da provjere uvjete ulaska u zemlje, poput zdravstvenih obrazaca i potencijalnih karantenskih mjera. Zrakoplovne kompanije i putničke agencije pažljivo prate situaciju kako bi pružile najnovije informacije i podršku putnicima.