Dominacija globalnih hotelskih grupa: Analiza strategija i tržišnih udjela

Photo Canva


Globalna hotelska industrija pod dominacijom je nekoliko velikih hotelskih grupa, koje zajedno kontroliraju značajan udio na tržištu. Ove grupacije obuhvaćaju širok spektar brendova i lanaca, od luksuznih hotela do ekonomičnih opcija, i igraju ključnu ulogu u oblikovanju turističke ponude diljem svijeta. U ovom članku razmatramo strategije širenja najvažnijih hotelskih grupa, uspoređujemo ih prema ključnim parametrima te analiziramo njihov utjecaj na tržište.

Što su hotelske grupe, lanci i brendovi?

Hotelske grupe predstavljaju velika poduzeća koja obuhvaćaju raznovrsne brendove hotela i različite kategorije smještaja. Na primjer, Marriott International upravlja s više od 30 brendova, od luksuznih opcija poput The Ritz-Carlton do ekonomičnijih izbora poput Fairfield Inn.

  • Hotelski lanci su skupine hotela koji nose isto ime i podliježu istim standardima. Na primjer, hotel može biti dio lanca kao što je Hilton ili Accor.
  • Brend je specifična identifikacija hotela unutar lanca, uključujući ime, logo, i razinu usluge.

Najveće globalne hotelske grupe: Pregled konkurencije

Razlikuju se prema različitim parametrima: broj hotela, tržišna prisutnost, prihod, a također i prema broju i vrsti brendova koje upravljaju. Neke od najvećih hotelskih grupa uključuju:

  1. Marriott International
    Marriott je vodeći igrač na tržištu, s više od 9.000 hotela i 1.6 milijuna soba diljem svijeta. Među njihovim brendovima nalaze se luksuzni (The Ritz-Carlton) i pristupačni brendovi (Fairfield Inn). Marriott također vodi najveći program lojalnosti, Marriott Bonvoy, s više od 210 milijuna članova.
  2. Hilton Worldwide
    Hilton posjeduje 24 brenda i preko 7.800 hotela diljem 126 zemalja. S godišnjim prihodima koji premašuju 2.9 milijarde USD, Hilton dominira u tržištima poput Sjeverne Amerike i Azije. Hilton Honors je najbrže rastući program lojalnosti s 170 milijuna članova.
  3. Accor
    Francuska Accor nudi čak 55 brendova i značajno se širi kroz akvizicije. Operira u više od 110 zemalja i s brojnim luksuznim brendovima kao što su Sofitel i Fairmont, ali i ekonomičnijim opcijama poput Ibis. Uz rast prihoda, Accor nudi i bogat API portfelj za partnerstva s vanjskim platformama.
  4. Wyndham Hotels & Resorts
    S preko 9.000 hotela u 95 zemalja, Wyndham se temelji na franšiznim modelima. S brendovima poput Super 8 i Wyndham Grand, usmjeren je na različite tržišne segmente, uključujući luksuzne i ekonomske opcije.
  5. Hyatt Hotels Corporation
    Hyatt upravlja s više od 1.350 hotela, a s 25 brendova poput Park Hyatt i Grand Hyatt, fokusira se na luksuzne i upscale segmente. Hyatt je poznat po svom programu lojalnosti, World of Hyatt, koji je u 2024. zabilježio značajan rast.
  6. InterContinental Hotels Group (IHG)
    IHG s 19 brendova i više od 6.400 hotela, uključujući popularne brendove poput Holiday Inn i InterContinental, specijalizirao se za globalno tržište s velikim tržišnim udjelima u Americi i Europi. Program lojalnosti IHG One Rewards nudi brojne pogodnosti za svoje korisnike.

Strategije širenja i vlasnički modeli

Većina globalnih hotelskih grupa koristi različite poslovne modele kako bi proširila svoju globalnu prisutnost:

  • Franšizing: Omogućava brzo širenje s minimalnim kapitalnim ulaganjima, jer vlasnici hotela koriste prepoznatljiv brand i poslovni model.
  • Upravljački ugovori: Grupa upravlja hotelom za vlasnika, uz naknadu. Ovaj model je dominantan u Aziji ali prisutan je svugdje u svijetu uključujući i naša tražišta
  • Vlasništvo: Mnoge grupe i dalje direktno posjeduju i upravljaju nekim objektima, čime imaju punu kontrolu nad operacijama.

Globalne hotelske grupe zauzimaju ključnu poziciju u industriji turizma, s diverzificiranim portfeljima i snažnim marketinškim alatima. Iako su brojčano dominantne, svaka grupa ima specifične strategije širenja i operacija, a konkurencija između njih se temelji na inovacijama, kvaliteti usluge, te sveprisutnim programima lojalnosti. Kako bi uspješno konkurirale, grupe nastoje diversificirati ponudu, ali i prilagoditi se novim trendovima poput održivog turizma i digitalizacije.

Neke od ovih hotelskih grupacija šire svoj utjecaj i na našim tržištima, a u kojoj mjeri će ulaziti na svaki od marketa u Adriatic regiji ovisi o velikom nizu faktora.

Related posts

Amadeus predviđa kako će izgledati zračni promet budućnosti

Condor najavio ambicioznu ekspanziju linija za zimu 2025/26.

Cathay Technologies: Digitalno znanje i iskustvo Cathay Pacifika ide u svijet

Tragento.com koristi kolačiće ( 🍪 cookies) kako bi omogućili bolje korisničko iskustvo. Nastavljajući svoju posjetu na našoj web stranici, pristajete na to da koristimo kolačiće, ali ne i osobne podatke Pročitaj više