BOSNA I HERCEGOVINA: RAST POSJETA I ULAGANJA U INFRASTRUKTURU

napisao S S
Photo by Took A Snap

Bosna i Hercegovina bilježi značajan rast u turizmu, zahvaljujući sve većem interesu za prirodne ljepote, kulturno naslijeđe i povijesne znamenitosti. Povećanje broja dolazaka stranih turista i domaćih posjetitelja pridonijelo je oporavku turističkog sektora, koji je bio pogođen posljedicama pandemije COVID-19. Prema podacima Turističke zajednice BiH, broj noćenja porastao je za 15% u odnosu na prethodnu godinu, a glavni grad Sarajevo, Mostar i planinska područja poput Bjelašnice i Jahorine bilježe posebno visok rast posjeta.

Rast investicija u turističku infrastrukturu

Razvoj turističke infrastrukture postao je ključan prioritet za BiH u 2024. godini. Vlada Federacije BiH i Republike Srpske zajednički su najavile ulaganja u modernizaciju smještajnih kapaciteta, poboljšanje cestovnih i zračnih veza, te razvoj turističkih atrakcija, posebice u planinskim i ruralnim područjima. Osim toga, u tijeku su radovi na proširenju međunarodnih zračnih luka u Sarajevu i Mostaru, čime se želi olakšati pristup turistima iz različitih dijelova Europe i svijeta.

„Naša strategija uključuje privlačenje investitora i osiguravanje uvjeta za održivi turizam,“ izjavio je ministar turizma Federacije BiH. „Posebno nam je važno razvijati potencijale ruralnog turizma, koji može pružiti nova radna mjesta i pridonijeti ravnomjernijem razvoju svih regija.“

Popularnost kulturno-povijesnog turizma

BiH sve više prepoznaju kao destinaciju bogatu povijesnim i kulturnim znamenitostima. Mostarski Stari most, koji se nalazi na UNESCO-vom popisu svjetske baštine, i dalje je jedna od najposjećenijih atrakcija, dok Sarajevo privlači turiste svojim jedinstvenim spojem istočne i zapadne kulture. Brojni festivali i kulturne manifestacije dodatno su potaknuli interes posjetitelja, a u sklopu kulturnog turizma raste interes za istraživanjem srednjovjekovnih tvrđava, osmanskih mostova, te austrougarske arhitekture.

Ekološki i avanturistički turizam u porastu

Ujedno se primjećuje i porast popularnosti avanturističkog i ekološkog turizma. Planinski masivi poput Dinarida, rijeka Una i Nacionalni park Sutjeska privlače ljubitelje prirode i adrenalinskih sportova. Biciklizam, rafting, planinarenje i skijanje nude bogate mogućnosti za aktivan odmor. Ekološki turizam postao je važan segment turističke ponude, s naglaskom na očuvanju prirode i održivom razvoju.

„Sve veća potražnja za aktivnostima u prirodi potiče nas na ulaganja u infrastrukturu koja je u skladu s ekološkim standardima,“ rekla je direktorica Nacionalnog parka Una. „Naši su napori usmjereni na očuvanje prirodnog okoliša, ali i na pružanje kvalitetnih iskustava za turiste.“

Problemi i izazovi

Unatoč pozitivnim pokazateljima, turistički sektor suočava se s određenim izazovima. Pitanja okolišne zaštite, potrebne regulacije te manjak kvalificirane radne snage i dalje predstavljaju prepreke za održivi rast turizma. Lokalni stručnjaci i organizacije apeliraju na jaču suradnju privatnog i javnog sektora, kao i na uspostavu dugoročnih strategija koje bi osigurale održivost i očuvale prirodnu i kulturnu baštinu zeml

Bosna i Hercegovina sve se više afirmira kao privlačna turistička destinacija, no nastavak rasta ovisi o rješavanju ključnih infrastrukturnih i ekoloških izazova. S obzirom na sve veći interes turista iz Europe, ali i Bliskog Istoka i Azije, te stalna ulaganja u infrastrukturu i promociju, turistički sektor u BiH ima veliki potencijal za daljnji razvoj i pozitivne gospodarske učinke na nacionalnoj razini.

Možda vas interesira

Komentirajte

Tragento.com koristi kolačiće ( 🍪 cookies) kako bi omogućili bolje korisničko iskustvo. Nastavljajući svoju posjetu na našoj web stranici, pristajete na to da koristimo kolačiće, ali ne i osobne podatke Prihvaćam Pročitaj više